Formularz wyszukiwania

Jesienna akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie

2023-09-25

Zgodnie z informacjami uzyskanymi od Powiatowego Lekarza Weterynarii w Chrzanowie, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Chrzanowie uprzejmie informuje, że na terenie powiatu chrzanowskiego (gmina Babice oraz gmina Alwernia) w dniu  29 września 2023 r. zostanie przeprowadzone ręczne wyłożenie szczepionki przeciwko wściekliźnie.

Szczepienie lisów będzie wykonane za pomocą przynęt zawierających szczepionkę doustną, która zostanie wyłożona ręcznie.
Dawkę szczepionki stanowi pakiet w postaci krążka/prostopadłościanu koloru zielonobrązowego o intensywnym zapachu rybnym zawierający wewnątrz blister aluminiowo-plastykowy wypełniony płynem.
W okresie wykonywania szczepień zaleca się:

1) nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu,

2) kontakt zwierząt domowych ze szczepionką zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii w celu poddania zwierzęcia obserwacji,

3) nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa. W razie kontaktu ze szczepionką natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Szczegółowych informacji dotyczących szczepienia lisów udziela Powiatowy Lekarz Weterynarii w Chrzanowie.