Formularz wyszukiwania

Archiwum: 2019 grudzień

Ostrzeżenie meteorologiczne o opadach marznących.
2019-12-30

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Chrzanowie ostrzega, że od godz. 07:00 dnia 30.12.2019 r. do godz. 09:30 dnia 30.12.2019 r., na terenie powiatu chrzanowskiego prognozuje się miejscami wystąpienie  słabych opadów marznącego deszczu oraz mżawki powodujących gołoledź.

 

Informacja uzyskana z IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie.

Ostrzeżenie meteorologiczne o oblodzeniu
2019-12-27

 

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Chrzanowie ostrzega, że od godz. 20:00 dnia 27.12.2019 r. do godz. 08:00 dnia 28.12.2019 r., na terenie powiatów: bocheńskiego, brzeskiego, chrzanowskiego, dąbrowskiego, gorlickiego, krakowskiego, Krakowa, limanowskiego, miechowskiego, myślenickiego, nowosądeckiego, nowotarskiego, Nowego Sącza, olkuskiego, oświęcimskiego, proszowickiego, suskiego, tarnowskiego, Tarnowa, wadowickiego i wielickiego, prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Temperatura minimalna około - 2°C, temperatura minimalna gruntu około -2°C.

 

Informacja uzyskana z IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie.

Informacja o niebezpiecznym zjawisku
2019-12-23

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Chrzanowie informuje, że od godz. 15:00 dnia 23.12.2019 r. do godz. 15:00 dnia 24.12.2019 r., na obszarze zlewni Skawy, Raby, Dunajca, Ropy (małopolskie), w ciągu dnia, nocy oraz kolejnego dnia, w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, spodziewane są wzrosty poziomu wody (punktowo gwałtowne) do strefy stanów średnich, a lokalnie do dolnej części strefy stanów wysokich. Lokalnie, szczególnie w zlewniach zlokalizowanych na granicy województw: małopolskiego i podkarpackiego, na mniejszych ciekach i w zlewniach zurbanizowanych, stany wody mogą przekroczyć stan ostrzegawczy. Punktowo, w miejscu wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość krótkotrwałego przekroczenia stanu alarmowego.

 

Informacja uzyskana z IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie.

Ostrzeżenia meteorologiczne o intensywnych opadach deszczu.
2019-12-22

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Chrzanowie ostrzega, że od godz. 00:00 dnia 23.12.2019 r. do godz. 06:00 dnia 24.12.2019 r., na terenie powiatu chrzanowskiego, prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Prognozowana wysokość opadów za okres ważności ostrzeżenia - od 30 mm do 45 mm.

 

Informacja uzyskana z IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie.

Wstrzymanie dostaw wody w Libiążu.
2019-12-18

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Chrzanowie informuje, iż z powodu awarii na sieci doszło do wstrzymania dostaw wody dla mieszkańców ul. Przy Torze, Słowicza i Skowrończa w Libiążu. Około 120 osób bez wody. Usunięcie awarii do godz. 14.00.

 

Informacja uzyskana z Wodociągów Chrzanowskich.

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Chrzanowie
2019-12-06

Urząd Gminy Babice informuje, że decyzją sanepidu woda z ujęcia Babice - Potroście dostarczana do miejscowości Babice, Jankowice, Mętków, Olszyny i Zagórze jest zdatna do spożycia. Więcej informacji na stronie internetowej sanepidu.

KOMUNIKAT SANEPIDU. 

INFORMACJE O RYZYKU PRZEKROCZENIA POZIOMU ALARMOWEGO ORAZ O PRZEKROCZENIU POZIOMU ALARMOWEGO DLA PYŁU ZAWIESZONEGO PM10 W POWIETRZU
2019-12-05

 

WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE

POZIOM 3

Powiadomienie o przekroczeniu poziomu alarmowego

 i o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego

dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu

 

 

 

Powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego oraz poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w dniu 04 i 05 grudnia 2019 r.
2019-12-04

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska powiadamia o ryzyku wystąpienia w dniu dzisiejszym tj; 04 grudnia br. przekroczenia poziomu informowania pyłu zawieszonego PM10 na obszarze miasta Krakowa i miasta Nowy Sącz, powiatów: krakowskiego, proszowickiego, oświęcimskiego, wadowickiego, nowotarskiego oraz nowosądeckiego.Powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 przygotowano na podstawie prognozy zanieczyszczenia powietrza, wykonywanej przez Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut badawczy (IOŚ-PIB) dostępnej na portalu „Jakość powietrza” GIOŚ pod adresem http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/airPollution?woj=malopolskie

 

Przyczynami ryzyka wystąpienia przekroczenia poziomu informowania pyłu PM10 są warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego oraz wzmożonego ruchu drogowego.

 

Prognoza na dzień 05 grudnia dla stężeń średniodobowych pyłu PM10, przygotowana na podstawie prognozy zanieczyszczenia powietrza, wykonywanej przez Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut badawczy (IOŚ-PIB) dostępnej na portalu „Jakość powietrza” GIOŚ pod adresem http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/airPollution?woj=malopolskie wskazuje na wystąpienie ryzyka przekroczenia poziomu alarmowego pyłu PM10 na  obszarze miasta Krakowa, powiatów: krakowskiego, wielickiego, proszowickiego, miechowskiego, olkuskiego, chrzanowskiego, oświęcimskiego, wadowickiego oraz dodatkowo o ryzyku wystąpienia w dniu 05 grudnia przekroczenia poziomu informowania pyłu zawieszonego PM10 na terenie powiatów: nowotarskiego oraz bocheńskiego.

 

Przyczynami ryzyka wystąpienia przekroczenia poziomu informowania pyłu PM10 są warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego i wzmożonego ruchu drogowego.

 

Zalecane działania określone w Programie ochrony powietrza w planie działań krótkoterminowych dla drugiego stopnia zagrożenia pyłem PM10:

 

Osoby o wyższej wrażliwości na zanieczyszczenie powietrza (dzieci i młodzież, osoby starsze, osoby z zaburzeniami układu oddechowego, krwionośnego, alergicy, osoby palące papierosy i zawodowo narażone na pyły), powinny:

  • ograniczyć długie spacery i aktywność fizyczną na zewnątrz,
  • unikać wietrzenia pomieszczeń,
  • włączyć oczyszczacz powietrza lub założyć maskę antysmogową,
  • w razie potrzeby stosować się do zaleceń lekarzy,
  • śledzić informacje o aktualnych poziomach zanieczyszczenia powietrza.

 

 

Jednostki oświatowe i opiekuńczem.in.: szkoły, przedszkola, żłobki), powinny:

  • ograniczyć aktywność dzieci i młodzieży na zewnątrz.

Szpitale i przychodnie opieki zdrowotnej, powinny:

  • przygotować się na możliwość wystąpienia większej ilości przypadków nagłych (np. wzrost dolegliwości astmatycznych lub niewydolności krążenia).

Władze gmin, powinny:

  • podjąć intensywne kontrole zakazu spalania odpadów i pozostałości roślinnych.

Podmioty gospodarcze, powinny:

  • zawiesić uciążliwe prace budowlane powodujące duże zapylenie,
  • zraszać pryzmy materiałów sypkich mogących powodować pylenie.

Policja oraz Inspekcja Transportu Drogowego, powinny:

  • prowadzić wzmożone kontrole jakości spalin w ruchu ulicznym (przy temperaturze powietrza powyżej 5°C).

Policja oraz zarządcy dróg, powinni:

  • nasilić kontrole pojazdów opuszczających place budowy pod kątem ograniczenia zanieczyszczenia dróg.

Zarządcy dróg, powinni:

  • prowadzić czyszczenie ulic na mokro (w przypadku temperatury powietrza powyżej 0°C oraz braku opadów w ciągu ostatniego tygodnia).

Do mieszkańców obszaru apeluje się o:

  • w przypadku osób spalających węgiel lub drewno:

 

-  tymczasowe zastosowanie innego dostępnego źródła ciepła np.: elektrycznego lub gazowego, a jeżeli nie jest to możliwe, zastosowanie wysokiej jakości węgla lub drewna,

 

- zaprzestanie palenia w kominkach, jeżeli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania,

 

  • korzystanie z komunikacji zbiorowej, pieszej, rowerowej lub wspólnych dojazdów zamiast indywidualnych podróży samochodem,
  • ograniczenie rozpalania ognisk i używania dmuchaw do liści.